تبلیغات
دفتـــــر عمـــر

دفتـــــر عمـــر
قالب وبلاگ
نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

1- برنامه‌ریزی معنوی: احوال خوش معنوی جوایزی است که خداوند به صورت نقدی پس از انجام بعضی از اعمال صالح به بندگان خود عطا می‌کند؛ زیرا او «واهب العطایا»، شکور و صاحب العطاست.

معمولاً این حالت‌ها در ایام ماه مبارک رمضان یا ماه محرم و صفر یا ایامی که انسان به زیارت مشاهد مشرفه می‌رود بیشتر حاصل می‌شود. اگر دقت کنیم ما در این ایام به بعضی اعمال صالح، مقید و ملتزم می‌شویم؛ از این رو پس از چند روز مداومت بر آن عمل بتدریج و جرعه‌ جرعه تأثیرات آن در جان و دل ما آشکار می‌گردد؛ مثلاً همین ماه مبارک رمضان سحرخیز می‌شویم؛ نماز، دعا، انس با قرآن و استغفار داریم، روزه می‌گیریم و نَفْس را از خیلی از خواهش‌ها و تمایلاتش باز می‌داریم و به آن سختی می‌دهیم، به مسجد و اجتماعات معنوی می‌رویم.

همه این امور، آرام آرام، جان ما را صفا می‌دهد و معنویت را در وجود ما پدید می‌آورد؛ پس اگر می‌خواهیم حالات معنوی در ما حفظ بشود باید برای انجام این اعمال معنویت آفرین برنامه ریزی منظم نمود و با رعایت نظم و انضباط کارهایی را که انجام می‌دادیم، تکرار کنیم و ادامه دهیم.
خداوند متعال درمان‌نامه‌ای برای ما فرستاده و در آن چنین مژده داده است:


 »إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی كُنتُمْ تُوعَدُونَ«

و در آیه دیگر فرموده است:


» وَ أَنْ لَوِ اسْتَقامُوا عَلَى الطَّریقَةِ لَأَسْقَیْناهُمْ ماءً غَدَقاً؛


اگر در راه ما استقامت کنند، حتماً به آنها آب فراوانی خواهیم چشاند «
و رسول خوبی‌ها بشارت داده‌اند که اگر بر اعمال صالح مداومت داشته باشید برکات زیادی از آن حاصل می‌شود؛ از جمله اینکه گناهان را ترک خواهید کرد و از فشارهای روحی نجات خواهید یافت، یقین به دست خواهید آورد، علاقه به نجات و آخرت پیدا خواهید کرد، اعتقاداتتان قوی و تصحیح می‌شود، از شیطان دوری خواهید کرد و اهل عدل و گفتار حق خواهید شد.در احادیث فراوانی تأکید شده است که: اعمال عبادی که در حد ظرفیت شماست و برایتان زیاد سنگین نیست انتخاب کنید؛ اما آن را یک سال ادامه دهید.


آری، ایمان با انجام عمل صالح و مداوم، تثبیت می‌شود. اگر همان انسی که در ماه مبارک با قرآن، روزه، دعا و نماز گرفته‌ایم یا ارتباط روحی با اهل بیت علیهم السلام و توسل به ایشان را ادامه دهیم مطمئن باشید لذت‌ها و پاداش‌های معنوی بالاتر و بهتری را به مرور زمان خواهیم چشید.


معمولاً احساس معنویتی که بعد از انجام اعمال عبادی برای ما حاصل می شود که بزرگان به آن «حال» می گویند سطحی است و هنوز در جان ما رسوخ نکرده و ریشه ندوانده است، از این رو کمی بعد از پایان آن عمل آن حالت هم از بین می رود. اما اگر ما آن عمل عبادی را تکرار کردیم و هر روز آن حالت معنوی حاصل شد کم کم در جان و روح ما رسوخ می کند و ماندگاریش بیشتر از قبل می شود و آرام آرام به «ملکه» تبدیل می‌شود و پس از آن خیلی دیرتر از دست خواهد رفت و به تعبیر عرفا «حال» تبدیل به «مقام» می‌شود.

2-  مراقبه: حالات معنوی مانند بوی خوشی هستند که در فضای جان انسان پراکنده می‌شوند و جان انسان را معطر و سرشار از لذت می‌کنند؛ اما به شدت لطیف هستند و به مراقبت شدید نیاز دارند. هم باید به آن‌ها غذا و خوراک مناسب که همان انجام اعمال صالح است برسد و هم این‌که باید آن‌ها را از آفت‌ها و آسیب‌ها نگهداری کرد تا کم‌کم قوی و تنومند شده، و کمتر و دیرتر دچار مشکل شوند.

از این رو یکی از سفارش‌های مهم اهل‌بیت علیهم السلام و بزرگان سلوک، مراقبه و محاسبه بوده است. باید با جدیت و حساسیت از خود مراقبت کنیم تا مبادا سرمایة گرانقدری را که در پرتو انجام اعمال صالح ذخیره کرده‌ایم از کف بدهیم.

بزرگان دین، آن‌قدر برای مراقبه اهمیت قائل شده‌اند که امام کاظم (ع) در تعبیری می‌فرماید: « از ما نیست کسی که هر روز محاسبه نفس نکند پس اگر عمل خیری انجام داده از خداوند بخواهد زیادترش کند و اگر عمل بدی انجام داده استغفار و توبه کند.»


علامه طباطبایی بزرگ عارف و مفسر قرآن می‌فرماید: «کلید [رشد] در مراقبه است، تا مراقبه نباشد و درست صورت نگیرد بقیه کارها و دستورات در سیر و سلوک، هیچ و بی‌اثر است »

3- موعظه و اندرز:یکی از اموری که در حفظ و تقویت معنویت انسان تأثیرگذار است ارتباط مداوم با فضاها، جلسات، مراکز و کتاب‌های معنوی است؛ فضاهایی که موعظه کننده‌اند؛ زیرا همه ما در هر رتبه از علم، معنویت و شخصیت که باشیم به موعظه نیاز داریم. چنانچه از حضرت علی علیه السلام نقل شده که موعظه مایة حیات دل است و باعث صفای قلب، هوشیاری و پرهیز از غفلت می‌شود و باعث بیداری و توجه می‌گردد. پیامبر خدا (ص) فرمود: هرگاه باغى از باغ‌هاى بهشت دیدید، در آن گردش كنید. عرض شد: اى پیامبر خدا! باغ بهشت چیست؟ فرمود: مجالس مؤمنان.


حضرت علی علیه السلام: جالِسِ العُلَماءَ یَزدَدْ علمُكَ ، و یَحسُنْ أدبُكَ ، و تَزكُ نَفْسُكَ با دانشمندان بنشین تا بر دانشت افزوده گردد، اَدَبت نیكو شود و تزكیه نفس یابى     .


در پست بعدی  به برخی امور خواهم پرداخت که معنویت سوزند و برای حفظ دست‌آوردهای معنوی باید به شدت از آن‌ها دوری گزید.
طبقه بندی: صراط، 
[ شنبه 19 مرداد 1392 ] [ 10:40 ق.ظ ] [ محمد شریعتی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


دفتـــر عمــــر!!!
عجیب است كه پس از گذشت یك دقیقه به پزشكی اعتماد می‌كنیم؛
بعد از گذشت چند ساعت به كلاه‌برداری!
بعد از چند روز به دوستی!
بعد از چند ماه به همكاری!
بعد از چند سال به همسایه‌ای...!
اما بعد از یك عمر زندگی به خدا اعتماد نمی‌كنیم! دیگر وقت آن رسیده كه اعتمادی فراتر آنچه ‌باید، به او ببخشیم؛
او كه یگانه است و شایسته...
او كه چگونه زیستن را به آموخته...
یادمان باشد! درصد كمی از انسان‌ها نود سال زندگی می‌كنند
بقیه یك سال را نود بار تكرار می‌كنند...
نصف اشتباهاتمان در زندگی ناشی از این است كه
وقتی باید فكر كنیم، احساس می‌كنیم
و وقتی كه باید احساس كنیم، فكر می‌كنیم.
سر آخر، چیزی كه به حساب می‌آید، تعداد سال‌های زندگی شما نیست،
بلكه زندگی‌ای است كه در آن سال‌ها كرده‌اید.
همیشه در زندگی‌ات جوری زندگی كن كه
«ای كاش»
تكیه كلام پیری‌ات نشود
این دفتر هدیه ای است برای شما
که زندگی زیبایی داشته باشید
یادتان باشد:
زندگی شگفت‌انگیز است؛ فقط اگر بدانید كه چه‌طور زندگی كنید!
وقتی قلب‌هایمان‌ كوچك‌تر از غصه‌هایمان‌ می‌شود؛
وقتی نمی‌توانیم‌ اشك‌هایمان‌ را پشت‌ پلك‌هایمان‌ مخفی كنیم‌
و بغض‌هایمان‌ پشت‌ سر هم‌ می‌شكند؛
وقتی احساس‌ می‌كنیم
بدبختی‌ها بیشتر از سهممان‌ است‌
و رنج‌ها بیشتر از صبرمان؛
وقتی امیدها ته‌ می‌كشد
و انتظارها به‌ سر نمی‌رسد؛
وقتی طاقتمان‌ تمام‌ می‌شود
و تحملمان‌ هیچ ...
آن‌ وقت‌ است‌ كه‌ مطمئنیم‌ به‌ تو احتیاج‌ داریم
و مطمئنیم‌ كه‌ تو،
فقط‌ تویی كه‌ كمكمان‌ می‌كنی.
خداوندا !
تنها تو را صدا می‌كنیم
و فقط تو را می‌خوانیم...


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب