تبلیغات
دفتـــــر عمـــر

دفتـــــر عمـــر
قالب وبلاگ
نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

بسم الله ستار العیوب

خداوندا مر اببخش نمی دانم چگونه می شود که امروز بدون یادآوری اکرام دیروزت باز هم ناشکری ات به جا می آورم و به راحتی از تو، تو خالق بخشاینده ام عبور می کنم.

خداوندا از گلایه هایم بگذر.نادانم.نمی دانم.حدود قدرت آفریدگارم را.چه سخیفانه عرض می کنم.حدود! گلایه از شدنی هایی که به چشم من گر نشوند تو مرا از یاد برده ای و نشدنی هایی که گر بشوند خواهم گفت مرا دوست نداری...ببخش.

خداوندا تو از ناتوانی من آگاهی و من از توانایی تو نا آگاه.تو ضعف می دانی و دوست می داری.من از جلالیت تو بی خبرم و از یاد می برم چه مهربان مرا در آغوش مهربانت نوازش می کنی.

خداوندا شب ها تاریک است.تو از راز شب باخبری من از سکوت شب ترسان.تو از عبادت شب می گویی و من از غفلت های روز اشک می ریزم.

خداوندا دمی فکر کردن به این که گر از کرم تو نبود آمدنم، آمدنم دست که بود؟هراس برانگیز است.تو خالقی و من در رمز آفرینش مانده ام!!!

با این همه می گویم:

می رسد آن روز که لحظه لحظه ی زندگی من عبادت تو باشد؟می رسد آن روز که بگویم خداوندا به فضلت راضی،به امتحانت صبور،به توانایی ام قانع و به خداوندی تو یقین دارم؟

     

نصیحتی از امیرمومنان

 از آن کسان مباش که آرزوی سعادت آخرت را دارد ولی بدون سعی و عمل‏ ، و از آن کسان مباش که می‏داند راهی که می‏رود غلط و خطاست و می‏بایست‏ توبه و بازگشت کند و می‏خواهد تصمیم به توبه و بازگشت بگیرد ولی همیشه‏ این تصمیم را به تأخیر می‏اندازد به خیال اینکه هنوز وقت زیاد است و فرصت باقی است ، هنگام سخن گفتن زاهدانه سخن می‏گوید ، همه از فنا و زوال مادیات و دوام و بقای معنویات دم می‏زند و می‏گوید " دنیا نیرزد آنکه پریشان کنی دلی  و... انسان نباید گوهر نفیس جان خود را به امور پست و حقیر مادی بفروشد"  ولی همینکه از سخن به عمل می‏آید حریصانه و طمع‏ کارانه عمل می‏کند و تمام سخنان زاهدانه و عارفانه خود را از یاد می‏برد.

 اگر دنیا به او رو بیاورد هرگز سیر نمی‏شود و همیشه فریاد " هل من مزید " وی بلند است و اگر دنیا به او پشت کرد و محروم شد نمی‏تواند عزت و آزاد منشی خود را در سایه قناعت حفظ کند و تن به خواری و ذلت می‏دهد ، از شکر و سپاسگزاری‏ آنچه دارد عاجز است و نمی‏تواند آنها را آنچنان که می‏بایست اداره کند و طمع به زیادتر بسته است.

 نیکان و صالحان را دوست می‏دارد ولی مثل آنها عمل نمی‏کند ، و گناهکاران را دشمن می‏دارد و در عین حال داخل حزب و جمعیت آنهاست و خودش یکی از آنهاست ، از مردن سخت می‏ترسد چون می‏داند چه اندازه گناهکار است و در عین ترسی که از مرگ دارد باز به اعمال زشت‏ خود ادامه می‏دهد ، وقتی بیمار می‏شود و در بستر می‏افتد از کردار خود پشیمان می‏شود و چون بهبود یافت و سلامت بازگشت دو مرتبه در غفلت فرو می‏رود ، در وقتی که ابتلا و گرفتاری( ندارد ) مغرور و از خود راضی است و همینکه یک نوع گرفتاری برایش پیش آمد به ناچیزی خود اعتراف و اقرار می‏کند.

 در امور مادی دنیایی یک خیالی او را به حرکت و جنب و جوش‏ می‏آورد ولی برای حقایقی که سعادتمندی او وابسته به آنهاست در عین اینکه‏ شک ندارد و یقین دارد از جا نمی‏جنبد ، همیشه معصیت را قبل از وقت پیش‏ خرید می‏کند و توبه را در وقتش تأخیر می‏اندازد ، گناه دیگران اگر هم‏ کوچک باشد در نظرش بزرگ می‏آید در صورتی که خودش گناهان بزرگتر از آن‏ را مرتکب می‏شود ، و در عوض طاعتهای کوچک خودش در نظرش بزرگ جلوه‏ می‏کند در صورتی که همان طاعت را وقتی که دیگری انجام دهد آن را کوچک‏ می‏پندارد . بالطبع همچو آدمی غفلت با اغنیا را بر بیداری با فقرا ترجیح‏ می‏دهد .

منبع کلام مولا: کتاب حکمت ها و اندرزها شهید آیت الله مطهری

اللهم انی اسئلک باسمک یا مانع و یا دافع یا رافع و یا صانع یا نافع و یا سامع یا جامع و یا شافع یا واسع و یا موسع سبحانک یالااله الا انت الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب

 

درپنـــاه حق

التماس دعـــــــــــا
طبقه بندی: معبــــود من،  تلنگر، 
[ سه شنبه 8 مرداد 1392 ] [ 04:37 ب.ظ ] [ محمد شریعتی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


دفتـــر عمــــر!!!
عجیب است كه پس از گذشت یك دقیقه به پزشكی اعتماد می‌كنیم؛
بعد از گذشت چند ساعت به كلاه‌برداری!
بعد از چند روز به دوستی!
بعد از چند ماه به همكاری!
بعد از چند سال به همسایه‌ای...!
اما بعد از یك عمر زندگی به خدا اعتماد نمی‌كنیم! دیگر وقت آن رسیده كه اعتمادی فراتر آنچه ‌باید، به او ببخشیم؛
او كه یگانه است و شایسته...
او كه چگونه زیستن را به آموخته...
یادمان باشد! درصد كمی از انسان‌ها نود سال زندگی می‌كنند
بقیه یك سال را نود بار تكرار می‌كنند...
نصف اشتباهاتمان در زندگی ناشی از این است كه
وقتی باید فكر كنیم، احساس می‌كنیم
و وقتی كه باید احساس كنیم، فكر می‌كنیم.
سر آخر، چیزی كه به حساب می‌آید، تعداد سال‌های زندگی شما نیست،
بلكه زندگی‌ای است كه در آن سال‌ها كرده‌اید.
همیشه در زندگی‌ات جوری زندگی كن كه
«ای كاش»
تكیه كلام پیری‌ات نشود
این دفتر هدیه ای است برای شما
که زندگی زیبایی داشته باشید
یادتان باشد:
زندگی شگفت‌انگیز است؛ فقط اگر بدانید كه چه‌طور زندگی كنید!
وقتی قلب‌هایمان‌ كوچك‌تر از غصه‌هایمان‌ می‌شود؛
وقتی نمی‌توانیم‌ اشك‌هایمان‌ را پشت‌ پلك‌هایمان‌ مخفی كنیم‌
و بغض‌هایمان‌ پشت‌ سر هم‌ می‌شكند؛
وقتی احساس‌ می‌كنیم
بدبختی‌ها بیشتر از سهممان‌ است‌
و رنج‌ها بیشتر از صبرمان؛
وقتی امیدها ته‌ می‌كشد
و انتظارها به‌ سر نمی‌رسد؛
وقتی طاقتمان‌ تمام‌ می‌شود
و تحملمان‌ هیچ ...
آن‌ وقت‌ است‌ كه‌ مطمئنیم‌ به‌ تو احتیاج‌ داریم
و مطمئنیم‌ كه‌ تو،
فقط‌ تویی كه‌ كمكمان‌ می‌كنی.
خداوندا !
تنها تو را صدا می‌كنیم
و فقط تو را می‌خوانیم...


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب